נחירות

למידע והדרכה אישית- התקשרו 2025* או 03-5399000

נחירות-מעידות על מצב רפואי בו מעבר האוויר נחסם באופן חלקי, ולרגעים אף מלא, בזמן שינה. נחירות נגרמות ממבנה אנטומי צר יחסית של מעברי האוויר ומהרגלי חיים לא בריאים, כגון השמנת יתר, עישון ונטילת תרופות.

אופן השימוש
אוקסיטיב - תא חמצני 2

1 כף, 3 פעמים ביום (להתחיל בהדרגה), עם הארוחות.

הנחיות שימוש כלליות: 5 טבליות זעירות, פעמיים ביום מתחת ללשון.

שאלה

למידע נוסף ולאופן השימוש , מומלץ לפנות ללקליניקת טבעוני או מחלקת ההדרכה. צור קשר בטלפון - 2025* או 03-5399000
נחירות - הגדרת המחלה

נחירות הן רעש נשימתי בעוצמות שונות הנגרמות מרטט של הרקמות באחורי הלוע, על פי רוב בעת שאיפת אוויר. רעש זה מופק בשעת שינה בשל היצרות דרכי האוויר בגרון ובלוע.
הנחירה כשלעצמה אינה מסוכנת, אם כי היא גורמת לירידה ניכרת באיכות השינה (גם של הנוחר וגם של מי שישן לידו). כמו כן, נחירות עלולות לגרום לסיבוך הקרוי דום נשימה בשינה, ובמקרים מסוימים אף למוות. סוג הנחירות החשוף ביותר לסיכון של דום נשימה בשינה הוא נחירות חזקות שאינן מונוטוניות.
ידוע כי נחירות מושפעות באופן דרסטי מהרגלי החיים, ושמירה על משקל תקין, הימנעות מעישון, תזונה נכונה והרגלי שינה מתאימים עשויים להפחית ובחלק מהמקרים אף להעלים נחירות כליל.

הידעת?

  • הרעש המופק בעת נחירה עלול להגיע לרמה של עד 60 דציבלים – עוצמת רעש שוות ערך למשמע מנוע של אוטובוס כאשר עומדים במרחק של שלושה מטרים ממנו.
  • נחירות בדרגות חומרה שונות הן תופעה נפוצה – אם כי היא נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים. מוערך כי עד 70% מהגברים (ורק כ– 10% עד גיל חמישים) נוחרים בשנתם. גברים בגילאים 20-40 על פי רוב נוטים לנחירות יותר מגברים צעירים או מבוגרים יותר.
נחירות - גורמים
  • מבנה הלוע והפה – מבנה אנטומי לא סטנדרטי של הענבל (ארוך או רחב יחסית), התרופפות של דפנות קנה הנשימה, שקדים מוגדלים או שקד שלישי, מבנה קצר או רחב במיוחד של הצוואר, לשון גדולה יחסית, חסימה בנחיריים או באף, חיך רפוי.
  • משקל גוף לא מאוזן – השמנה מקושרת עם התגברות נחירות.
  • שימוש בתרופות הרגעה.
  • שימוש באלכוהול.
  • צינון או גודש באף.
  • אלרגיות.
  • עישון (אקטיבי או פסיבי).
נחירות - סיבוכים

אמנם שינה לא איכותית נקשרת למצבי סטרס, למחלות לב ויתר לחץ דם, להשמנה, להיחלשות המערכת החיסונית ועוד, אך אין בה סכנת חיים למעט מקרים של דום נשימה בשינה.
נחירות הן מקדם מנבא להופעת דום נשימה בשינה. מדובר בתופעה שבה הנשימה מפסיקה לסירוגין במהלך שנת הלילה. למעשה, מדובר בחנק תוך כדי שינה, שעל פי רוב מעיר את הישן על מנת לחדש את נשימתו. השינויים הנשנים ברמות החמצן בדם (עקב הפסקת זרימת האוויר וחידושו) וההתעוררויות התכופות על מנת לחדש את הנשימה פוגעים פגיעה קשה באיכות השינה, ועשויים לגרום מחלות חריפות כמו שבץ והפרעות לבביות.

שם לועזי: 
Snoring

למען הסר ספק, המידע הנוגע לתוספי תזונה אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה רפואית מוסמכת, הוראה או עצה לשימוש או שינוי בהוראות הנטילה של טיפול תרופתי. תוספי התזונה אינם מאושרים לשימוש במצבים רפואיים, וייחוס סגולות ריפוי ו/או מניעה של מחלות לתוספי תזונה, אסור על פי הוראות הדין במדינת ישראל