אנורקסיה

למידע והדרכה אישית- התקשרו 2025* או 03-5399000

טיפול טבעי באנורקסיה

אנורקסיה - היא תופעה הבאה לידי ביטוי בהפרעות אכילה, הגורמות לירידה משמעותית ומסוכנת במשקל, ובמקרים חריגים למוות. אנורקסיה הינה הפרעה אישיותית הנובעת ממספר גורמים.

אופן השימוש

דיבטיב

מוצר דיבטיב

2 כמוסות, פעמיים ביום, 1/2 שעה לפני הארוחה.

סטביליום טיפול

1-2 כמוסות, 3 פעמים ביום, עם הארוחה.

אוקסיטיב - תא חמצני 2

1 כף, 3 פעמים ביום (להתחיל בהדרגה), עם הארוחות.

הנחיות שימוש כלליות: 5 טבליות זעירות, פעמיים ביום מתחת ללשון.

וולטיב-1 טיפול

½1-1 כף בערב, עם כוס מים. רצוי עם מים או תה חמים בערב. להתרחק מארוחה.
* לאנשים המוגבלים בצריכת חלבון - המוצר מכיל חלבון.

ביוטיב טיפול

2 כמוסות, פעמיים ביום, עם הארוחה.

שאלה

למידע נוסף ולאופן השימוש , מומלץ לפנות ללקליניקת טבעוני או מחלקת ההדרכה. צור קשר בטלפון - 2025* או 03-5399000
אנורקסיה - הגדרת המחלה

שורשה של האנורקסיה נעוץ ביצירת דימוי עצמי של שמן/ה אשר יוצר פחד משתק מהשמנה נוספת, ומדכא את רצון החולה לאכול שמא ייעלה במשקל בעקבות כך. זאת ללא כל קשר לתקינות משקלו בפועל או למצבו הגופני של החולה. למעשה, המניע העמוק לאנורקסיה הוא הרצון להיראות טוב ולהיתפס כמוצלח בעיני עצמנו ובעיני החברה. בפועל המראה החיצוני הרזה באופן קיצוני, יוצר את האפקט ההפוך ואינו משרת את מטרתו הראשונית, אך החולה באנורקסיה אינו מסוגל להבחין בכך או לשפוט את עצמו באופן אובייקטיבי, או אף להפנים עובדות אובייקטיביות אלו כאשר הן מוצגות בפניו מבחוץ.

בעשורים האחרונים אנורקסיה נמצאת במגמת עלייה, בעיקר כתוצאה מבעיה בתפיסת הדימוי העצמי וביכולת ההערכה העצמית. המחלה אף עלולה להגיע למצב של מוות.

הידעת ?
אנורקסיה הינה קטלנית ב- 5% מהמקרים.
גברים לוקים באנורקסיה פי 20 יותר מנשים.
מספר הלוקים בהפרעה הכפיל את עצמו מאז שנות ה-60.

אנורקסיה - סימפטומים
 • ירידה דרמטית במשקל
 • דיבור על אוכל במונחים של טוב ורע
 • שתייה רבה של תה צמחים ומשקאות חמים שמטרתם דיכוי רעב
 • הימנעות מקשרים חברתיים ונטייה להתכנסות
 • נדודי שינה
 • גוון חיוור בפנים
 • נשירת שיער/ ציפורניים
אנורקסיה - גורמים

לאנורקסיה גורמים נפשיים, ביולוגיים וגנטיים, המושפעים מהערכים והנורמות הנהוגים במשפחתו ובעיקר בחברתו ותרבותו, הקובעים אילו מאפיינים ומדדים מצביעים על אדם כמוצלח. ככל שהלחצים ההישגיים גבוהים יותר וככל שהמעמד הסוציו-אקונומי גבוה יותר (ציפיות ונורמות גבוהות יותר) כך הסיכוי ללקות במחלה גבוה יותר.

התפתחות תעשיות הבידור והמדיה הפרסומית בעשורים האחרונים הציבו סטנדרטים חדשים לכל הרוצים להגיע לכוכבות פופולריות בכל הנוגע למראה הגוף האידאלי – רזה ומחוטב.
המאפיינים המודבקים בחברה המודרנית לאדם שמן הם: עצלות, רישול, וחוסר שליטה עצמית. לעומת אדם רזה המשדר יופי וברק ומאופיין כחברותי ואינטליגנטי. אנורקסיה הנובעת כתוצאה מרצון לרצות את הסביבה והחברה נוצרה כתוצאה מהתניה הקושרת לאור מאפיינים אלו רזון עם הצלחה בחיים - רזון נקשר בתרבות המערבית ביחד עם יופי, ויופי (מראה חיצוני) הוא כרטיס הביקור בחברה ובעבודה היוצר רושם ראשוני לגבי תכונות אופיו של האדם וסיכויי הצלחתו.

אנורקסיה - סוגי המחלה

מחלה זו מתבטאת בשתי דרכים, אשר באמצעותן הלוקים בה מנסים להוריד במשקלם:
"אין כניסה" – אצל סוג זה, כמה שפחות אוכל שעלול להעלות את המשקל ייכנס לגוף, כך יותר טוב. סוג זה פועל לשמור ולהוריד את משקל גופו באמצעות צומות, פעילות גופנית מוגזמת, וסירוב כללי לאכול.
כל ירידה היא סימן לעלייה וההיפך – עבור סוג זה מדובר במעין "מעגל קסמים". הוא נוקט בפעולות להורדת משקל דרסטית ומהירה (כגון הקאה, שלשול, וצום), אך לאחריהן הוא נתקף בדחפים חזקים של רעב - הגוף משדר את צרכיו, אוכל כמויות מזון גדולות בזמנים קצרים וחוזר חלילה.

אנורקסיה - סיבוכים

אי אכילה מונעת מהאדם את חומרי הבניין הדרושים לגופו ובכך משבשת את פעילות מערכות הגוף הנאלצות למצוא מקורות לוויטמינים, המינרלים, החלבונים, האנזימים והרכיבים התזונתיים הנוספים מתוך עצמן ולמעשה גורמות לגוף לאכול את עצמו.

אובדן המשקל יכול להביא לסיבוכים הבאים:

אנורקסיה - אבחון

את ההפרעה מאבחנים באמצעות ארבעה קריטריונים אותם מכתיב ספר האבחנות הפסיכיאטרי האמריקאי, ספר המקובל בעולם כמקור בר סמכא לאבחון מחלות נפש:

 1. הנבדק הפחית את משקלו עד לרמה בו הוא נמוך ב 15 אחוז ויותר ממשקל הגוף המינימלי המומלץ לגילו וגובהו, והוא מסרב להעלותו למשקל הנורמלי ולשמור עליו.
 2. הנבדק עוסק באופן אובססיבי בחישובי קלוריות, מפחד לעלות במשקל ולהיתפס בעיני עצמו ובעיני הסביבה כשמן.
 3. תפיסת גוף מעוותת – הנבדק אינו תופס מהו מבנה גוף תקין, מפריז בחשיבותו של מבנה גוף רזה, סולד ממראה שמן ואינו מכיר בחומרת משקלו הנמוך. הנבדק למעשה אינו רואה את גופו כיחידה שלמה אחת וגם כשהוא מכיר בכך שגופו רזה בחלקים מסוימים יתפוס חלקים אחרים כשמנים וישאף לרזות על מנת להעלימם.
 4. הפסקת הוסת אצל נשים ורמת טסטוסטרון נמוכה אצל גברים – נגרמות כתוצאה מהפרשה נמוכה בבלוטת יותרת המוח, אשר פעילותה הנמוכה נגרמת כתוצאה מפעילות נמוכה של בלוטת התריס האחראית על חילוף החומרים, אשר נותרת "מובטלת" עקב המזון המועט הנכנס לגוף.

שמות נוספים למחלה: אנורקסיה נרבוזה

שם לועזי: 
Anorexia

למען הסר ספק, המידע הנוגע לתוספי תזונה אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה רפואית מוסמכת, הוראה או עצה לשימוש או שינוי בהוראות הנטילה של טיפול תרופתי. תוספי התזונה אינם מאושרים לשימוש במצבים רפואיים, וייחוס סגולות ריפוי ו/או מניעה של מחלות לתוספי תזונה, אסור על פי הוראות הדין במדינת ישראל