עלי דפנה – Bay leaf / ער אציל

עלי דפנה הם העלים של העץ הנקרא ער אציל. מוצא העץ הוא מאסיה הקטנה ומשחר הימים שימש בכל התרבויות העתיקות שפרחו באזור הים התיכון והסהר הפורה. השם העברי "ער" מקורו בתלמוד הבבלי מסכת גיטין ס"ט. שם נכתב שעלי ער, טובים לטיפול בתולעי מעיים.

השם הלטיני laurus משמעו מפרץ ים והוא תרגום של המילה היוונית העתיקה daphne – מפרץ, על שם הנימפה דפנה, בתו של אל נהר הדון.

דפנה דחתה את חיזוריו העיקשים של אפולו וכשלא הועיל ברחה וביקשה מזאוס מלך האלים, את עזרתו. זאוס הפך אותה לעץ ריחני. מאז, על ראשו של אפולו היה תמיד כתר עשוי עלי דפנה ובעקבותיו הלכו מצביאים  למלחמה וניצחו בקרבות. מכאן המנהג שזר עלי דפנה מסמל, עד היום, ניצחון ותהילה.

ער אציל /עלי דפנה, הוא צמח ירוק עד, רב שנתי הגדל כעץ או כשיח. נחשב לעץ קדוש בתרבויות שונות והקדמונים השתמשו בעלי הדפנה ובחלקיו של העץ הן לריפוי, הן לתיבול והן לשימור מזון. עליו המיובשים משמשים כתבלין ונקראים עלי דפנה.

מוצאו של הער האציל, ים-תיכוני, אך מגדלים אותו בארצות רבות כצמח תבלין ונוי. הוא גדל בצפון הארץ כעץ בר בחורשים לחים וכשיח בגבול הדרומי. בארץ מגיע גובהו לשישה מטרים. באירופה הוא מסוגל להגיע לגבהים של מעל 12 מטרים.

עלי דפנה – צמח מאכל
עלי דפנה משמשים במרקים, בכבישה של מלפפונים, כרוב וחמוצים נוספים. טוב בירקות מאודים, צלי בשר ועוד. עלי דפנה משמשים בדרך כלל לתיבול והם אינם נאכלים.

עלי דפנה  – צמח  מרפא
ברפואה העממית נודעו לעלי דפנה סגולות של חיזוק היכולת המנטאלית, עוזר בבעיות נשימה, בעיות מפרקים ומעיים. הרמב"ם כתב על מעלותיו של הצמח בריפוי בעיות במערכת השתן. לכאבי אוזניים כאבים ריאומטיים, הצטננויות, עור נוקשה, נשירת שיער ועוד.

מתכוני עלי דפנה

לפתן עם ליצוף

מרק אפונה יבשה

מרק ירקות וחומוס

מרק עדשים ועוף

מרק סלק

עוף ברוטב שום ופטריות

עוף פריך ברוטב ג'רק (ג'מייקני)

פשטידת עוף ופטריות

קדירה כפרית

קדירת בקר ובירה