סבוריאה

סבוריאה הוא מצב בו חלקי עור נגועים בדלקת כרונית של בלוטות החלב. סבוריאה ניתן לזהות על פי עור אדמומי ומגורה, יובש ואף קילוף. התחושה היא של גירוד וחוסר נוחות.

אופן השימוש

ביוטיב –  2-6 כמוסות ליום עם הארוחה, בהתאם לגיל ולמצב

למידע נוסף ולהדרכה  03-5399000

מניעת מחלת סבוריאה
חומרת סבוריאה דרמטיטיס ניתן להפחית על ידי שליטה על גורמי הסיכון ועל ידי מתן תשומת לב קפדנית טיפוח העור.

סבוריאה – הגדרת המחלה

סבוריאה דרמטיטיס היא מצב שכיח של עור דלקתי הבא לידי ביטוי בקשקשים בגוון לבן-צהבהב על אזורים שמנוניים כמו הקרקפת או בתוך האוזן. סבוריאה דרמטיטיס באה לידי ביטוי בתסמינים כגון: עור אדום ושמנוני, גרד, כאב ועוד.
סבוריאה מצב בו חלקי עור נגועים בדלקת כרונית של בלוטות החלב באזורי עור בהם קיימות בלוטות חלב בעיקר בצידי האף, בין הגבות, בעור הקרקפת, בקדמת החזה ובמרכז הגב בין השכמות.
אזורי הגוף נוספים המושפעים בדרך כלל כוללים את האוזניים, הפנים, קפלי עור, כגון בית השחי או העור מתחת לחזה או קפלי הבטן.
דלקת עור סבוראית היא מצב שכיח באוכלוסיה וקשורה במקרים רבים לנטיית טיפוס מסוג MAN-CU. לרוב הדלקת הסבוראית נוטה להחמיר בחורף ולהשתפר בקיץ. בתקופות מתח מתרחשת החרפה במצב העור.

סבוריאה – סימפטומים

באופן כללי, סימפטומים של סבוריאה דרמטיטיס כוללים:

  • נגעים בעור
  • הפלאק על פני שטח גדול
  • שמנוניות באזורים השמנים של העור
  • עור קשקשי – לבן מתקלף, או צהבהב, שמנוני.
  • גירוד – עלול להפוך מגרד יותר במן נגיעה
  • אדמומיות קלה
  • נשירת שיער

סבוריאה – סוגי המחלה

הסבוריאה תוקפת תינוקות, נערים בגיל ההתבגרות ומבוגרים ומעל גיל 40 שנה.
בתינוקות עד גיל 12 חודש ניתן לראות שכיחות מוגברת של סבוריאה המתבטאת כגלד צהוב על הקרקפת (המכונה באנגלית cradle cap).

במקרים רבים יש צורך להבדיל בין דלקת עור סבוראית לפסוריאזיס. בשני המקרים מדובר במצב עורי הגורם לקילוף עור, אלא שפסוריאזיס יופיע באופן אגרסיבי יותר בסמוך למפרקים העליונים והתחתונים ובכלל חלקי העור בגוף. בשני המצבים ניתן להבחין ברבדים אדומים מכוסי קשקש בקרקפת. אך בפסוריאזיס הקילוף גדול יותר ואדום מאוד. ניתן לבחון אותם על ידי בדיקת משטח קשקש.

כאמור אחד הביטויים הנפוצים של סבוריאה המשפיעה על הקרקפת הוא קשקשים. סבוריאה הקרקפת יכול להופיע בצורת קשקשים עבים. סבוריאה מופיעה עם גוון של עור חום אדמדם, יבש למראה, או עבה, שמנוני. הקשקשים יופיעו על הגבות, על צידי האף, מאחורי האוזניים. צבע עור אדמדם, קשקשים בקפלי עור שהוזכרו לעיל. למרות שהעור מושפע בסבוריאה נרגיש תחושת "יבש", מצב של לחות רק יגרום לאדמומיות.

סבוריאה הקרקפת קשקשים אינם גורמים בוודאות לנשירת שיער. לעתים קרובות, סבוריאה בקרקפת אפילו לא מגרד באופן משמעותי. סבוריאה יכולה להופיע בינקות, החל זמן קצר לאחר הלידה שנמשך מספר חודשים. זה עשוי בדרך כלל משפיע על הקרקפת ("כובע בעריסה ") או קשקשים על הגוף. מבוגרים בני כל הגילים עלולים לפתח סבוריאה, במיוחד על הקרקפת והפנים.

יש אנשים שיש להם מערכת חיסונית מוחלשת, כגון אלה שעברו כימותרפיה או אלה עם HIV או מחלות והפרעות נוירולוגיות מסוימות, להם תיתכן סבוריאה במצב קשה מאוד. חשוב להדגיש, עם זאת, סבוריאה היא מצב שכיח מאוד, המשפיעים על 5% מהאוכלוסיה. הרוב המכריע של אלה שיש להם את זה הם בריאים לחלוטין ואין להם בעיות פנימיות או החיסונית.

סבוריאה – סיבוכים

סבוריאה – אבחון

האבחנה מתבססת על המראה והמיקום של נגעי עור.

קטגוריות מחלות