מיגרנה

מיגרנה -המלצה טבעיתמיגרנה היא סוג של כאבי ראש. מיגרנה מטרידה ומפריעה להתנהלות היומיומית, עד כדי צורך בתרופות, חושך ושקט.

אופן השימוש

קיירטיב 1-2 כמוסות עד 3 פעמים ביום רחוק מזמני הארוחה.

ביוטיב –  2-6 כמוסות ליום עם הארוחה, בהתאם לגיל ולמצב

למידע נוסף ולהדרכה  03-5399000

טיפים להקלה במיגרנה
עזרה באמצעות קרח, ביופידבק וטכניקות הרפיה עשויים לסייע לעצור התקפה ברגע שהיא מתחילה. שינה עשויה להיות התרופה הטובה ביותר, אם זה אפשרי.

מניעת מיגרנה
מיגרנה גורמת למוטיבציה לשינויים בחיי חולים. רצוי להימנע מעישון וממאכלים מסוימים, בעיקר אלה עם טירמין, כגון: גבינות חריפות או אלה המכילות יינות או אגוזים. סגנון חיים בריא, תזונה נכונה,כמות מספקת של נוזלים, שינה מספקת ופעילות גופנית, עשויים להועיל במניעת התקפי מיגרנה קשים. טיפול באקופונקטורה נמצא כיעיל מאוד.

מיגרנה – הגדרת המחלה

מיגרנה היא סוג של כאבי ראש וסקולריים. מיגרנה נגרמת על ידי (התרחבות של כלי הדם), הגורמת לשחרור כימיקלים לסיבי העצב הסלילי סביב העורק הגדול של המוח. הרחבה של כלי הדם מותחת את עצבי הסליל סביבם וגורמת לעצבים לשחרר כימיקלים. הכימיקלים גורמים לדלקת, לכאב ולהגדלה נוספת של העורקים. הגדלת העורקים מעצימה את הכאב.

התקפי מיגרנה בדרך כלל מפעילים את מערכת העצבים הסימפתטית בגוף. מערכת עצבים זו נחשבת כחלק של מערכת העצבים השולטת בתגובות כמו מתח וכאב, שנקרא תגובת "הילחם או ברח", ופעולה זו גורמת לרבים מהסימפטומים הקשורים להתקפי מיגרנה, למשל:

 • הפעילות העצבית המוגברת במעי גורמת לבחילה, הקאהושלשולים.
 • הפעילות העצבית הסימפתטית מעכבת גם את ריקון הקיבה אל המעי הדק, ובכך נמנע מתרופות שנלקחו דרך הפה מלהיכנס למעי ולהיקלט.
 • הפעילות העצבית הסימפתטית ברמה גבוהה מפחיתה את זרימת הדם, וזה מוביל לחיוורון של העור ולתופעה של ידיים ורגליים קרות.
 • פעילות מוגברת של המערכת העצבית תורמת גם לרגישות לאור וקול ובכך לראייה מטושטשת.

כאב ראש הוא אחת ההפרעות הרפואיות השכיחות ביותר והוא מוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחת המחלות שגורמות לסבל הרב ביותר, להוצאות כלכליות גבוהות, ולכאב שאינו זוכה לטיפול מספק. אחד מסוגי כאבי הראש המוכרים ביותר הוא מיגרנה.
למיגרנה יש נטייה להתבטא בכאב בצד אחד של הראש, בעיקר באזור הרקה, המצח או סביב העין, אם כי כאשר הכאב חזק הוא יכול להיות מפושט בכל הראש.

מדובר בתופעה שכיחה אשר כ-16% מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה. זהו כאב ראש חוזר ונשנה, וכל התקף נמשך בין 4 ל- 72 שעות. לעיתים כאבי הראש מלווים בבחילה, בהקאה, ברגישות לאור ורעש, בהפרעות ראייה כגון טשטוש, קושי בראיה באור, הבזקי אור רעש באוזניים ועוד. נשים נוטות יותר מגברים ללקות במיגרנה והסיבה קשורה למחזור.

מיגרנה – סימפטומים

מיגרנה היא מחלה כרונית עם התקפים חוזרים ונשנים. רוב התקפי המיגרנה קשורים לכאבי ראש, אך לא כולם.
מיגרנה בדרך כלל מתוארת ככאב חזק, או כאב שמלווה בתחושת פמפום (לפעמים הכאב ממוקם באזור המצח, סביב העיניים, או בחלק האחורי של הראש). הכאב בדרך כלל הוא חד צדדי (בצד אחד של הראש), אם כי כשליש מהזמן הכאב הוא דו צדדי (בשני הצדדים של הראש). בדרך כלל כאב ראש חד צדדי משנה את הצדדים מהתקפה אחת לבאה אחריה. למעשה, כאבי ראש חד צדדיים, שמתרחשים באותו צד עלולים להדליק נורה אדומה ומחייבים לשקול בדיקה, כי זה יכול להיגרם כתופעה משנית שנגרמת על ידי גידול במוח.

המיגרנה בדרך כלל מחמירה על ידי פעולות יומיומיות כגון עליה במדרגות. מיגרנה מלווה בדרך כלל בבחילות, הקאות, שלשולים, חיוורון פנים, ידיים קרות, רגליים קרות, רגישות לאור ולצליל. תוצאה מהרגישות הזאת לאור וקול, הסובלים ממיגרנות בדרך כלל מעדיפים לשכב בחדר חשוך ושקט בזמן התקפה.

התקף טיפוסי נמשך בין 4 ל 72 שעות. כ 40% -60% של התקפי מיגרנה מלווים בסימפטומים לאורך שעות עד ימים. התסמינים עשויים לכלול: ישנוניות, עצבנות, עייפותדיכאון או אופוריה, פיהוק, תשוקה למאכלים מתוקים או מלוחים. חולים ובני משפחותיהם בדרך כלל יודעים, כי כאשר הם רואים את התסמינים זו אזהרה שהתקף מיגרנה מתחיל.

התופעות הגופניות של מיגרנה כוללות:

מיגרנה – גורמים

 • נטיית טיפוס לא מאוזנת.
 • מערכת עצבים לא מאוזנת.
 • תפקודי כלי דם לא מאוזנים.
 • מערכת הורמונלית לא מאוזנת.
 • לחץ ומתח נפשי.
 • שיבוש שעות השינה הסדירות.
 • רגישות לשינויים כמו אקלים ועוד.
 • תזונה לקויה.
 • חמצון לקוי.
 • שימוש בתרופות.
 • שינויים הורמונאליים.

מיגרנה – סוגי המחלה

 • מיגרנה הילה – מיגרנה הקשורה בהילה. בדרך כלל, הילה מקדימה את כאב הראש, אם כי לפעמים זה עלול להתרחש בו זמנית עם כאב הראש.
  ההילות הנפוצות ביותר הן הבהובים, אורות צבעוניים בדפוס זיגזג (המכונה ספקטרה), בדרך כלל החל באמצע שדה הראייה וההתקדמות כלפי חוץ. חור (הסקוטומה) בשדה הראייה הידוע גם כנקודה עיוורת.
  קשישים הסובלים ממיגרנה עלולים לחוות רק את ההילה החזותית, ללא כאב הראש.
  ההילה הפחות נפוצה תחושה של – סיכות / מחטים, תחושות דקירות ביד – בזרוע בצד אחד של הגוף, או דקירות סביב הפה והאף באותו צד.
  הילות אחרות כוללות – בעיות שמיעה, הזיות, טעמים וריחות, בצורה לא נורמלית.
 • במשך כ-24 שעות לאחר התקף מיגרנה, הסובל ממיגרנה עשוי להרגיש סחוט ועלול לחוות כאב ראש בדרגה נמוכה, יחד עם רגישות לאור ולקול. למרבה הצער, אצל חלק מהסובלים תיתכן הישנות של כאבי ראש בתקופה זו.
 • מיגרנות שמלוות בבעיות נוירולוגיות – חלק של הגוף מושפע מבחינה תפקודית על ידי חלק המוח האחראי עליו.
 • מיגרנות ertebrobasilar – מאופיינות בתפקוד של גזע המוח (החלק התחתון של המוח אחראי על פעילויות אוטומטיות כמו איזון התודעה).
 • מיגרנות משותקת – מאופיינת בשיתוק או חולשה של צד אחד של הגוף, מחקה שבץ. השיתוק או החולשה זמניים בדרך כלל, אבל לפעמים זה יכול להימשך ימים.
 • מיגרנה רשתית – מאופיינת בהתקפות נדירות. מקרים חוזרים ונשנים של כתמים עיוורים או עיוורון בצד אחד, שנמשך פחות משעה, יכולים להיות קשורים עם כאב ראש. אובדן ראייה בלתי הפיך יכול להיות סיבוך של צורה נדירה זו של מיגרנה.

מיגרנה – אבחון

מיגרנות מאובחנות בדרך כלל כאשר התסמינים שתוארו לעיל קיימים.
מיגרנה מתחילה בדרך כלל בילדות או בבגרות המוקדמת. בעוד מיגרנות יכולות להתרחש אצל אדם מעבר לגיל חמישים, הגיל המתקדם גורם לסוגים אחרים של כאבי ראש סבירים יותר. היסטוריה משפחתית בדרך כלל קיימת ומצביעה על נטייה גנטית של הסובלים ממיגרנות.
כאב הראש הראשון הוא כאב ראש הגרוע ביותר, ומתאפיין בשינוי משמעותי המאפיין את כאב הראש או בתסמינים של מערכת העצבים, כמו ראייה, שמיעה או אובדן חושים. זה עשוי לדרוש בדיקות נוספות כדי לשלול מחלות אחרות מאשר מיגרנה. הבדיקות עשויות לכלול בדיקות דם, סריקת המוח (CT או MRI).

קטגוריות מחלות